بلاکچین, رمز‌ارز

شبکه لایتنینگ ناجی چالش مقایس پذیری بیت‌کوین

راهکاری برای چالش مقایس پذیری بیت‌کوین

در ابتدا، بیت‌کوین یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز بود که در آن کاربران می‌توانستند ناشناس باقی بمانند و از هر جایی به آن دسترسی داشته باشند. بیت‌کوین به‌گونه‌ای طراحی نشده بود که مقیاس‌پذیر باشد . بااین‌حال، ازآنجایی‌که محبوبیت بیت‌کوین مشکلاتی را ایجاد کرد، می‌بایست راه‌حلی برای آن پیدا شود.

ناجی مانند لایتنینگ:

“جوزف پون” و “تادئوس درایجا” برای اولین‌بار شبکه‌لایتنینگ (Lightning Network) را در سال ۲۰۱۶ پیشنهاد کردند و از آن زمان درحال‌توسعه بوده است.  شبکه‌لایتنینگ برای حل مشکلاتی مانند: زمان کند تراکنش بیت‌کوین، توان عملیاتی، زمان پردازش و همچنین هزینه‌ها ابداع شد.

لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ راه‌حلی برای رفع مقیاس‌پذیری بیت‌کوین از طریق انجام تراکنش‌های خارج شبکه اصلی است. این ایده باعث کاهش ترافیک شبکه بیت‌کوین می‌شود. این شبکه زمان انجام تراکنش‌ها را بسیار پایین آورده و از طریق آن، تراکنش‌ها به‌سرعت انجام می‌شوند.

شبکه لایتنینگ سعی دارد به چه مسائلی بپردازد؟

  • کندی در تأیید تراکنش‌ها
  • هزینه‌های انرژی بالا
  • اطمینان دریافت وجوه به گیرندگان تعیین‌شده

 

شبکه ی لایتنینگ Lightning Network

شبکه ی لایتنینگ
Lightning Network

 

نگرانی در مورد شبکه لایتنینگ 

شبکه لایتنینگ تسخیرناپذیر نیست و ممکن است در معرض طرح‌های مختلفی مانند تکرار مدل hub-and-spoke، کلاهبرداری کانال بسته، هک‌ها و حملات مخرب قرار گیرد.

 

هزینه‌ها

کارمزد تراکنش با استفاده از شبکه لایتنینگ مرتبط است. آنها ترکیبی از هزینه‌های مسیریابی برای مسیریابی اطلاعات پرداخت بین گره‌های لایتنینگ، باز و بسته‌شدن کانال‌ها و کارمزدهای معمول تراکنش بیت‌کوین هستند. علاوه بر این، ازآنجایی‌که برج‌های مراقبت شخص ثالث هستند، بسیاری از این خدمات هزینه دریافت می‌کنند.

 

هک‌ها

همچنین اعتقاد بر این است که شبکه لایتنینگ در برابر هک‌ها و سرقت‌ها آسیب‌پذیر است؛ زیرا کانال‌های پرداخت، کیف پول‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه (API) همگی قابل هک هستند.

 

 

حملات مخرب

خطر دیگر برای شبکه ازدحام ناشی از یک حمله مخرب است. اگر کانال‌های پرداخت شلوغ شوند و هک یا حمله مخربی رخ دهد، ممکن است شرکت‌کنندگان به دلیل ازدحام نتوانند سریع پول خود را پس بگیرند. مهاجمان همچنین می‌توانند از یک حمله انکار سرویس برای شلوغ‌کردن یک کانال استفاده کنند و اساساً آن را مسدود کنند.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *